Faktoring a ubezpieczenie należności
Dostęp do płynności, monitoring należności, poprawa dyscypliny płatniczej odbiorców a także ograniczenie czy wręcz całkowite ryzyka związanego z wypłacalnością kontrahenta to tylko niektóre z korzyści płynących z usługi faktoringu.
W zależności od sposobu podejścia do przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta możemy mówić o:
- Faktoringu niepełnym (z regresem) – ryzyko niewypłacalności kontrahentów leży po stronie faktoranta,
- Faktoringu pełnym (bez regresu) – ryzyko niewypłacalności kontrahenta leży po stronie firmy faktoringowej. Należności będące przedmiotem faktoringu pełnego zazwyczaj są objęte ochroną ubezpieczeniową i w przypadku braku płatności firma faktoringowa po czynnościach windykacyjnych może skorzystać z polisy ubezpieczenia należności.
Faktoring pełny to pewnego rodzaju połączenie finansowania należności z ich ochroną ubezpieczeniową.
Czym jest ubezpieczenie należności?
Należności, jak większość aktywów danej firmy, można objąć ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczeniem należności zajmują się dedykowane firmy ubezpieczeniowe, które wykonują wieloczynnikową analizę danego kontrahenta i na tej podstawie przyznają mu limit ubezpieczeniowy.
Dane przedsiębiorstwo (faktorant) może uzyskać ochronę ubezpieczeniową należności bezpośrednio u ubezpieczyciela ale jest też druga opcja. Firmy faktoringowe posiadają swoje polisy ubezpieczenia należności i mogą je alokować na ubezpieczenie wybranego podmiotu.
Dla kogo faktoring pełny?
Wybór rodzaju faktoringu zależy przede wszystkim od tego, jaki jest cel wykorzystania usługi faktoringu. Jeżeli poza poprawą płynności i zamianą faktur na gotówkę, Faktorantowi zależy na jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu ryzyka niewypłacalności swoich odbiorców, to faktoring pełny jest świetnym rozwiązaniem.
W przypadku braku płatności za dostarczony towar lub niewypłacalności kontrahenta objętego umową faktoringu pełnego, wypłacone Faktorantowi środki za bezsporne i istniejące wierzytelności nie podlegają zwrotowi.
W przypadku niewypłacalności lub braku płatności od kontrahenta firma faktoringowa w pierwszej kolejności podejmie próby odzyskania należności od kontrahenta, a jeżeli to okaże się niemożliwe skorzysta z polisy ubezpieczenia należności i wystąpi o odszkodowanie do ubezpieczyciela.
Jeżeli masz wątpliwości jak rozpocząć współpracę z firmą faktoringową lub jaki produkt będzie odpowiedni do potrzeb Twojego biznesu specjaliści z Pekao Faktoring są do Twojej dyspozycji.