Jak zacząć korzystać z faktoringu?
3 porady dla początkujących
#1. Wybierz najkorzystniejszy moment na podpisanie umowy o faktoring
Popularność faktoringu dla firm wynika z konstrukcji samej usługi. Dzięki niej masz pewność, że otrzymasz zapłatę za fakturę, a do tego nie czekasz na nią długo.
Tym, co najbardziej odróżnia faktoring od innych usług finansowych, jest duże bezpieczeństwo samej umowy i maksymalne ograniczenie ryzyka. Możesz jednak uzyskać więcej, jeśli faktoring potraktujesz jako szansę na rozwój i skorzystasz z niego odpowiednio wcześniej.
Pamiętaj, że:
- Faktoring pomoże Ci otrzymać gotówkę z faktury od razu po jej wystawieniu. Nie czekaj więc do ostatniej chwili z podpisaniem umowy.
- Faktoring zabezpieczy Cię, jeśli planujesz rozpocząć duże zlecenie dla nowego kontrahenta. Ochroni Cię to w sytuacji, w której niemal całą swoją wydajność poświęcisz na jedno zlecenie z długim terminem płatności.
- Usługa faktoringu będzie przydatna w sytuacji, kiedy musisz zwiększyć wydatki inwestycyjne, aby utrzymać konkurencyjność. Zdecyduj się na podpisanie umowy tuż po opracowaniu planu działania, a nie dopiero po wdrożeniu inwestycji.
Musisz przy tym pamiętać, że aby otrzymać płatność od faktora, musisz przedstawić mu fakturę wystawioną polskiemu klientowi i taką, co do których nie ma roszczeń osób trzecich.
#2. Określ kierunki rozwoju swojej firmy i dowiedz się, jakie masz możliwości
Oferty faktoringu różnią się siebie pod względem wysokości limitu, w ramach którego możesz sfinansować faktury, miesięcznej liczby faktur do wykorzystania, a także wysokości opłat. Które z tych czynników są najważniejsze i jakie zapisy w umowie są dla Ciebie korzystne?
Warto wybrać ofertę, która:
- dopuszcza zarówno niskie, jak i wysokie kwoty finansowania faktur (nawet od 100 zł) – pozwoli Ci to maksymalnie wykorzystać faktoring i zróżnicować bazę swoich klientów;
- proponuje wysoki limit miesięcznego finansowania faktur – zapewni Ci to elastyczność działania i możliwość bezpiecznego podejmowania się nowych zleceń;
- przyjmuje nieograniczoną liczbę faktur w ramach limitu;
- uzależnia kwotę prowizji od sumy wierzytelności brutto.
Przed podjęciem współpracy z faktorem skonsultuj się z doradcą, który po zapoznaniu się z sytuacją finansową Twojej firmy przedstawi Ci wszystkie możliwości i podpowie, jak je wykorzystać.
#3. Zadbaj o swoją wygodę
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, upewnij się, jakich formalności musisz dopełnić. W pierwszej kolejności sprawdź:
- jakie dokumenty powinny być przedstawione do firmy faktoringowej, aby finalnie podpisać umowę;
- jakie są wymagania w stosunku do Twojej firmy;
- czy faktor wymaga dodatkowych zabezpieczeń finansowania;
- czy wszystkie działania związane z faktoringiem – wysłanie wniosku, podpisanie umowy czy przekazanie faktury – możesz wykonać online;
- czy masz stały dostęp do bieżących rozliczeń.
Jeśli nie masz żadnych doświadczeń z faktoringiem, upewnij się, że faktor zapewnia Ci pełna wsparcie, takie jak Płynnościomat. W ramach tej usługi otrzymasz fachową pomoc na każdym etapie współpracy – od konsultacji przed podpisaniem umowy, po fachowe administrowanie należnościami i monitoring spłat.
Faktoring – jak każda usługa – powinna być maksymalnie dostosowana do indywidualnych uwarunkowań Twojej firmy. Sprawdź, czy Ty też możesz na tym skorzystać!