Jak zatory płatnicze wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa?
Jeśli zależy Ci na uniknięciu zatorów płatniczych, prędzej czy później musisz sięgnąć po środki zaradcze. Jednym z nich jest faktoring. W jaki sposób ogranicza on negatywne konsekwencje nieterminowych płatności? Czy jest w stanie skutecznie usprawnić funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa?
Zatory płatnicze bolączką firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Zatorem płatniczym określa się sytuację, w której przedsiębiorca nie otrzymał płatności w ustalonym w umowie terminie i przez to utracił środki niezbędne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania firmy. Wyniki badania „KoronaBilans MŚP” przeprowadzone przez Krajowy Rejestr Długów pokazują, że jest to problem 60% małych i średnich przedsiębiorstw.
U podłoża częstotliwości występowania zatorów płatniczych leży również relacja małych i średnich przedsiębiorców wobec dużych, często korporacyjnych kontrahentów. Z jednej strony podjęcie współpracy z takimi firmami jest jedyną (a przynajmniej najczęściej wybieraną) ścieżką rozwoju, z drugiej – korporacje zazwyczaj narzucają wydłużone terminy płatności jako nieodzowny warunek współpracy.
Jakie są skutki zatorów płatniczych?
Problem zatorów płatniczych, niezależnie od ich natury, nie dotyczy tylko relacji pomiędzy Twoją firmą a kontrahentem. Odroczona lub przeterminowana płatność nawet jednej faktury może wywołać tzw. efekt kuli śnieżnej.
W jaki sposób możesz go odczuć w swojej firmie? Najbardziej widoczne skutki to:
- utrata środków na bieżące potrzeby firmy;
- powstanie zadłużenia wobec innych podmiotów;
- niemożność terminowego uregulowania zobowiązań finansowych, np. kredytów;
- brak środków na podjęcie się realizacji zakontraktowanych lub przyszłych zleceń;
- konieczność redukcji liczebności kadry;
- przerzucenie środków z innych obszarów działalności (np. zakupu maszyn lub towarów) na pokrycie bieżących kosztów działalności;
- ryzyko
W wyniku tego możesz utracić swoją wiarygodność i możliwości prawidłowego działania. Nie chodzi tu tylko o rozwój firmy i nowe inwestycje, ale o zapewnienie jej stabilności. Utrata płynności skutecznie blokuje możliwość pozyskania nowych kontrahentów i zwiększenie przychodów, aby zapełnić powstałą w budżecie lukę.
Wybierz faktoring i skutecznie zapobiegaj spóźnionym płatnościom
Faktoring nie jest oczywiście jedyną formą zapobiegania zatorom płatniczym, jednak na tle innych jest to metoda relatywnie niewymagająca i nieobciążająca firmy.
W porównaniu do innych sposobów finansowania zewnętrznego faktoring ma sporo zalet, w tym:
- szybki dostęp do pieniędzy z wystawionych faktur i możliwość przeznaczenia ich na dowolny cel;
- dostępność faktoringu nawet dla firm z krótkim stażem;
- niskie koszty w porównaniu do innych form finansowania;
- brak obciążeń zdolności kredytowej.
Uzyskane w ten sposób finansowanie pozwoli Ci nie tylko, mówiąc kolokwialnie, utrzymać się na powierzchni, ale też zwiększyć swoją konkurencyjność. Stabilność finansowa i możliwość wystawiania faktur z długim terminem płatności znacząco zwiększają Twoje szanse na pozyskanie intratnych zleceń.
Zapoznaj się z Płynnościomatem i zobacz, jak pomoże Ci zapobiegać negatywnym konsekwencjom zatorów płatniczych!